Now Reading
Co všechno se dá vyrobit ze starejch skejtů? Rozhovor s Tomášem Košňarem aka Trashwood

Co všechno se dá vyrobit ze starejch skejtů? Rozhovor s Tomášem Košňarem aka Trashwood

Po shlédnutí instagramu Trashwood nám bylo jasné, že s tímhle týpkem musíme něco vymyslet. Tomáš Košňar je skater, ale hlavně talentovanej kutil, kterej vyrábí věci ze starých skejtů. Tomáše můžete potkat v Plzni, kde často shredí s partou Pessertive. Jeho instagram @trahswood je plnej úžásnejch kreací, u kterých je často k nepochopení, že ze starého skejtu může vzniknout taková nádhera. V rozhovoru se dozvíte jak se k výrobě dostal, jak dopadly jeho první projekty, nebo jak si vyrobit vlastní jednoduchej stojánek na vonnou tyčku.

 

 

Ahoj, pojďme tě pořádně představit, jak se jmenuješ, kde pobýváš, co děláš?

Ahoj čau, jmenuju se Tomáš Košňar, je mi 26, celý život pobývám v Plzni a vyrábím věci z dosloužilých skateboardů.

Říkaš, že vyrábíš věci ze skarých skejtů, jak jsi se k týhle činnosti dostal?

Už od mala mě bavilo blbnout se dřevem a tak jsem se vyučil jako Truhlář. Po studiu jsem vzal job v truhlárně, kde jsem se dostal k hezkýmu dřevu jako dub, ořech a jilm. Dost zbytků se vyhazovalo nebo pálilo a tak jsem si nějaký odřezky nosil domu a vyráběl z nich různý věci v dost punkový dílně ve sklepě. Souběžně jsem skejtoval s plzeňskou bandou Pessertive Crew, která čítá dost lidí, takže i těch odježděných skejtů byla kvanta a nápad byl na světě. 

Dost mě k tomu napumpoval kámoš Šuby, kterýmu bych chtěl i tímto poděkovat! 

Jak dopadl tvůj první projekt?

První projekty byly drobotiny jako prstýnky, klíčenky, přívěsky a tam byl docela velký odpad, haha. Obecně na tomhle asi začínalo hodně lidí, co se tomu věnujou. První větší projekt byla rukojeť na nůž, kompletně jenom z kousků skejtu. Epoxidem jsem lepil vrstvu po vrstvě k čepeli a pak hodně brousil a tvaroval. Nůž do dneška slouží, což značí, že se dílo povedlo.

Kde sháníš tolik skejtů? Bereš starý desky kámošům, nebo to někde vykupuješ?

Desky mi nosí psi z Pessertive a ty za to většinou nic nechtějí. Občas platím pivem nebo pak hotovým výrobkem za kamarádskou cenu. Sem tam mi napíšou i mladší skaters, že mají doma starý desky a rádi je pošlou do recyklačního procesu. Jednou jsem vyměnil kryt na mobil ze skejtů za hromadu rozlámaných skejtů. Bylio jich snad 50 kusů. 

Co je zatím nejtěžší projekt, co jsi uskutečnil?

Nejtěžší a nejvíc crazy věc byla bezpochyby elektrická kytara ze skejtů. Viděl jsem někde na instáči, jak borec v Cali dělá ze skejtů kytaru a říkám si, že to musím taky zvládnout. To jsem ještě ale nevěděl, jak velký sousto to je. Na krk kytary jsem si netroufnul, a tak jsem ho společně se snímači a elektronikou vymontoval z hotový kejtry a vyrobil jen tělo. Slepil jsem na sebe pět a pět skejtů, oříznul je do dvou kvádrů a ty spojil k sobě do obřího 5 cm tlustého bloku. Pak jsem frézoval dutiny a drážky na snímače, střeva, osadil krk, struny, nakonec naladil a světe div se, ono to hrálo. 

Proveď nás rychle procesem výroby jednoho z tvých kousků. Jaký jsou na to potřeba tools, jak dlouho to trvá, co všechno to obnáší?

Provedu vás výrobou hodin, protože ty dělám asi nejčastěji. Začátek je de fakto vždy stejný. Nejlepší je vzít nezlomenou desku. Část, která je nejlépe využitelná, je totiž střed mezi dírama na trucky. První krok je sundat grip. K tomu budem potřebovat horkovdušnou pistoli a škrabku nebo tupé dláto. Dalším krokem je odříznutí patek i s dírama na trucky. Mám malou pásovou pilu, ale tohle zvládnete jakoukoliv pilou. Následuje obroušení obou ploch. Gró je dostat se až na dřevo, aby se mělo do čeho chytit lepidlo. K broušení používám flexu a lamelový kotouč. Po obroušení na hrubo přijde na řadu podélné řezání pruhů. Šířkou pruhu udáváte požadovanou tloušťku lepené spárovky. Na hodiny řežu cca 2 cm široké. Pruhy pootáčím a slepím z nich desku pomocí svěrek. Další den vybrousím desku na čisto pásovou bruskou a vyříznu z ní kruh znovu na pásové pile. Vyvrtám otvor, nalepím ciferník, nalakuji nebo navoskuji, osadím strojek a je hotovo. Tadá, tady máte návod a můžete se do toho pustit! Práce na dva dny, vždy tak na hodinku. 

 

Může si člověk tvoje výtvory někde zakoupit?

Mé většinou už hotové a prodané kousky můžete vidět na Instagramu @trashwood_ . Skrz Instagram i přijímám objednávky, takže stačí napsat tam a už se dohodneme. Jednou, hodně někdy, bude i web a eshop, haha.

Dá se touhle činností i uživit?

Myslím si, že když do toho dá člověk 100%, tak se tím uživit dá. Musí jen produkty zacílit do správných vod a nebát se ocenit svojí práci. Každé zboží má vždy svého kupce. V zahraničí jsou lidé, co se tím živí.

Odkud se bere inspirace na tvoje projekty?

Inspiraci přenáším z klasické truhlařiny, ale nejvíc nápadů čerpám právě od těch lidí, kteří se tím živí v zahraničí. 

A jaký lidi tě baví konkrétně? Ať už v Čechách nebo ze zahraničí.

Tady v Čechách vím o pár lidech, co recyklují skejty a co se mi líbí je, že každý z nás má úplně odlišný rukopis. Někdo dělá pera, někdo sochy, další zase sází na kombinaci se dřevem a celkově to každý může pojmout úplně jinak. U nás se mi líbí tvorba brňenského @fidy_wood a ze zahraničí Kanaďana @second_shot. 

Existuje i něco jednoduchýho, co zvládne vyrobit doma i začátečník se základním nářadím?

Se základním nářadím zvládnete třeba prstýnek, ale to je moc mainstream. Pokud jste milovníky indických vonných tyčinek, mám tip na super podstavec ze skejtu. Stačí k tomu jen pilka, pár brusných papírů a trojka nebo čtyřka vrták. Využijte patek a concavu skejtu potom vyřízněte prostřední část od půlky až po kousek patky za truckama. Z vrchní strany navrtejte do zahnuté části dirku na tyčinku a máte super doplněk do obýváku. Vaše výtvory házejte na IG s #trashwoodtray haha, budu rád!

Máš nějaký plány do budoucna? Rozšíření dílny, nový, větší projekty?

Stejně jako všechno, i mě drobet ochromila situace s Covidem. Ta už je snad pomalu za námi a já se do toho chci pustit zase naplno. Plánuju nějaké nové toolsy, a s tím přijde i možnost dělat zase inovativní produkty. Mám v merku jeden stůl.

Tomáši, díky moc za rozhovor, přejeme ti ať se ti daří a tvorba jde od ruky!

Moc díky! Já děkuju Vám za prostor, moc mě to bavilo. 

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.